Sedíte i celý den u počítače, večer vám třeští hlava, míváte ztuhlé prsty, bolest v zátylku či zádech? Nepodceňujte to a pravidelně se protahujte a dělejte si pauzy. Hrozí vám kolaps těla, poškození orgánů, karpální tunely či destrukce krční páteře a s tím spojené problémy.
Ačkoliv se tyto všechny rady zdají být banální a jasné, je důležité si je připomínat. Někdy stačí opravdu málo a zachráníme si zdraví. Níže vám přehledně přinášíme základní rady a tipy na cviky pro konkrétní partie.
PŘÍČINA: Neměnná poloha při práci u počítače nás vede k „úlevové“ poloze a pro naše záda nevhodné pozice. Zakulatí se nám sed, předkloníme hlavu a zatěžujeme tak nepřirozeně části páteře, které tím trpí.
NÁSLEDKY: skoliźa, přetížené meziobratlové ploténky, špatné dýchání, oslabování hýžďových a břišních svalů.
Přetěžujeme oblast krční páteře a části zad, zaděláváme si na skoliózu nebo si ji pekelně zhoršíme. Uvolněný sed má na svědomí stlačené břišní orgány a zvyšujeme tlak na meziobratlové ploténky v oblasti beder, proto narůstá riziko jejich poškození. Dýchání břichem je tím nejpřirozenějším pro naše tělo, ale v zakulaceném sedu se nám omezuje – tím vzniká hrudní typ dechu do ramen. Zastavte se a zamyslete se, jak při práci u počítače dýcháte a sami pocítíte rozdíl ve stoje a při „úlevové“ poloze v sedě. Zakulaceným uvolněným sedem si také oslabujeme hýžďové a břišní svaly a urychlujeme tak cestu při tvorbě tukových zásob.
ŘEŠENÍ: Střídejme různé druhy sezení ze střech základních – přední, střední a zadní sed. Ideální je, abychom tyto polohy v průběhu dne střídali. Když píšeme na klávesnici, máme tendenci se hrudí ke klávesnici přibližovat a zaujímáme tím tzv. přední sezení. Není nevhodný, pokud se zavčas prostřídá s jiným. Trup je nakloněn vpřed, zatěžujeme zadní stranu stehen, o které opíráme svoji váhu. Při telefonování zaujměme zadní sed – kdy se opřeme o opěradlo židle. Pokud víte, že vás čeká delší telefonát a nebudete potřebovat si nutně zapisovat poznámky, stoupněte si a projděte se po své kanceláři či bytě nebo si udělejte „procházku“ kolem svého domu. Provětráte si hlavu, protáhnete si tělo a uvolníte vaší páteři. Pokud procházka nebude vhodná, zkuste alespoň při telefonátu stát. Při čtení na monitoru zaujímejte tzv. střední sezení, kdy je trup vzpřímený a tělo využívá lehce opěradlo k opoře zad – moc se nepředklání ani nezaklání. Pokud při náplni své práce děláte jednu z činností častěji, přerušujte jeden ze sedů jiným z výše uvedených.
Detailní cviky vám přináší článek pro PROFITINSTITUT.CZ, které vám zaručeně uleví. Nejsou náročné, jsou rychlé a stoprocentně účinné. Nejděte si cviky, které vám vyhovují, střídejte je během dne a napomožte zdraví svého těla. Pokud máte tu možnost, snažte si udělat po každé hodině práce u PC deseti minutovou přestávku a projděte se venku. Tento malý „krok“ má zázračné dlouhodobé účinky.
1. CVIK uvolnění krční páteře
2. CVIK protažení hrudní páteře
3. CVIK uvolnění ramenních kloubů
4. CVIK uvolnění páteře v rotaci
5. CVIK uvolnění ramen, protažení prsních svalů
6. CVIK uvolnění beder
V sedě se předkloníme, trup položíme na stehna, hlava volně visí, volně dýcháme, dech pocitově soustředíme do oblasti beder. Vydržíme do příjemného uvolnění. Poté trup stočíme k pravé noze a opět volně dýcháme. Totéž opakujeme na levou stranu.
7. CVIK protažení zápěstí a předloktí
Autorem těchto tipů na cviky je MUDr. Marie Skalská.